+48 94 306 77 75
City Apartments, Koszalin City Apartments, Koszalin
City Apartments, Koszalin
Niebieski Szlak Pałaców

Niebieski Szlak Pałaców

  1. Strona główna
  2. Atrakcje
  3. Niebieski Szlak Pałaców

Przebieg trasy:

Mostowo – Rosnowo – Niedalino – Strzekęcino – Golica – Bardzlino – Białogórzyno – Nosowo – Parsowo – Świemino – Warnino – Wierzchonino – Dobrzyca – Borkowice – Śmiechów – Gąski

 

Niebieski Szlak Pałaców jest jedną z bardziej wymagających tras rowerowych wokół Koszalina, jego długość wynosi aż 75km, aczkolwiek warto go przebyć ze względu na walory turystyczne jakie oferuje. Do najważniejszych należą zespoły pałacowe, zabytkowe elektrownie morskie, jezioro Hajka, młyn oraz zabytkowe kościoły.

Trasa niebieskiego szlaku zaczyna się na południowym brzegu jeziora Rosnowskiego, w Mostowie. Prowadzi ona leśnymi ścieżkami biegnącymi wzdłuż brzegu akwenu, aż do wsi Rosnowo. Tutaj, na rzece Radew, znajduje się pochodząca z początku XX wieku (1910-1924) elektrownia wodna. Następnie za Zegrzem Pomorskim należy kierować się wzdłuż lewego brzegu kanału Rosnowskiego, który dociera do Jeziora Hajka. Od Hajki trasa odbija w kierunku Niedalina. We wsi warto zobaczyć kolejną elektrownię wodną z początku XX wieku oraz zabytkowy XIX-wieczny młyn. Następnie kierując się w stronę Koszalina, szlak doprowadza do znajdujących się w Strzekęcinie dwóch pałaców. Bursztynowy Pałac wzniesiony w latach 1899-1901, w którego wnętrzu znajdują się liczne rzeźby i średniowieczne militaria składające się na wystrój sal i korytarzy oraz neoklasycystyczny dwór, zwany Białym Pałacem z 1935 r. (źródło:www.it-pomorze.pl data dostępu 02.05.2016) Następnie we wsi Bardzlino, przy moście na rzece Radew, warto zatrzymać się przy wykonanym z kamienia obelisku. Znajdują się na nim wyryte w języku niemieckim, nazwy okolicznych wsi. Kolejną miejscowością, przez którą prowadzi szlak jest Białogórzyno, w którym najważniejszym zabytkiem jest XIX-wieczny szachulcowy kościół.

Następnie należy udać się w stronę Nosowa. We wsi znajduje się pałac barona Von Sprengera. Zbudowany został w XIX wieku i uznawany jest za jeden z najwspanialszych pałaców pobrzeża Koszalińskiego. Jest on zbudowany w stylu renesansowym. Na jego terenie warto zobaczyć angielski ogród z XVIII wieku. Po zwiedzeniu posiadłości należy dojechać przejechać przez drogę na trasie Koszalin – Szczecin i kierować się w stronę Parsowa. W Parsowie znajduje się kolejny obiekt pałacowy z ogrodem z XVIII wieku. Następnie ciekawą odmianą na trasie będzie mieszczący się we wsi Warnino rezerwat fluorystyczny „Wierzchomińskie Bagno”. Stąd należy się udać do Wierzchomina, aby zobaczyć kościół z XVIII wieku. Następnie szlak prowadzi przez Popowo do Dobrzycy. Ciekawą atrakcją tej miejscowości jest największa w regionie szkółka roślin ozdobnych, Ogrody Tematyczne Hortulus. Znajdują się tutaj różnego rodzaju ogrody. Są wśród nich klasyczne, jak: japoński, francuski, śródziemnomorski, oraz te związane ze środowiskiem: ogród kamienny, skalny i wodny (www.hortulus.com.pl/ogrody-tematyczne.html data dostępu 26.04.2016).

Z Dobrzycy szlak prowadzi przez Borkowice do Śmiechowa, w którym największą atrakcją jest najstarszy kościół w stylu romańsko-gotyckim. Zwieńczeniem wycieczki jest latarnia morska w Gąskach. Z tej XIX-wiecznej, mierzącej 51,2 m wysokości wieży, rozciąga się wspaniała panorama wybrzeża.

 

Długość: 75 km

Stopień trudności: łatwy

mobile nav bg
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij